Web Tasarımcı, Woocommerce, Wordpress, Wordpress site kurmak, Wordpress web sitesi

Arama Motoru Optimizasyonu / SEO Nedir?

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU / SEO NEDİR?

Arama Motoru Optimizasyonu, web sitelerimizin Google, Yandex, Bing, DuckDuckGo gibi arama motorlarında daha çok görünürlülük elde etmesini sağlamak ,hazırladığımız web sitelerinin daha kolay taranarak, arama sonuçları listelerinde daha yukarıda bir sırada bulunmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar bütünüdür. Seo alanında başarılı olmanın ilk yolu Google arama motorunu ve amacını anlamaktır. Seo işlemleri, Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılır.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO, web sitesinde yapılan değişiklikleri içeren bir optimizasyon türüdür. Site içi SEO web sitesinin link, resim, metin, dosya gibi ögelerinin kolay indekslenmesini hedefleyen sitenin önyüz ve arkaplan kod yapısı düzenlemelerdir. Web sitesindeki her sayfa için benzersiz, açıklayıcı bir başlık ve açıklama girmek gerekmektedir. Web sitenizin bulunduğu sektörle alakalı faydalı içerikler üretmeli ve bu şekilde web sitenizi ziyaret edenlere zengin içerikler üretmelisiniz. Her sayfaya farklı başlık ve açıklamalar kullanmalı ve çapa metinlerle iç bağlantılar sağlayabilirsiniz.

Seo işlemleri için, görsel optimizasyonu, alt etiketleri, h1 etiketleri kullanmalı. Web site tasarımı hazırlanırken, mobil uyumlu olması da seo açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Hızlı açılan bir web sitesi olması da önemli bir unsurdur.

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO ise hazırladığımız web siteleri için backlink oluşturmak, sosyal medya paylaşımları yapmak, google search console işlemleri, google adwords, reklam ve kampanya yönetimini içeren çalışmalardır. Site dışı seo işlemleri ile, web sitesini dışarıdan destekleyerek, google üzerindeki arama sonuçlarında çıkılması istenilen anahtar kelimelerde başarı performansını arttırmak mümkündür. Site dışı seo denilince ilk akla gelen backlink işlemleridir. Onun yanında SEO için büyük katkılardan biri, sosyal medya hesaplarından yapılan doğal paylaşımlardır. Google adwords üzerinden yapılan, doğru hazırlanmış reklamlar da site dışı seo için faydalıdır. Yapılan site dışı seo işlemlerinin hedef kitlenizin aktif olduğu web sitelerinden yapılması Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarına büyük katkı sağlayacaktır.

Web sitenizin site içi seo işlemlerini tamamladıktan sonra, kaliteli ve faydalı içerikler eklemek ve site dışı seo işlemleriyle desteklemek, SEO işlemleri için doğru bir strateji olacaktır.

SEO GEREKLİ MİDİR?

Son yıllarda yapılan araştırmalarda anlaşılmıştır ki; insanların büyük bir çoğunluğu internette aradıklarını bulmak için google arama motorunu kullanıyor. Yalnızca google arama motorunda 2 trilyon arama yapılıyor. Günümüzde insanlar, bilgiye kolayca ulaşabilecekleri bir mecra olarak interneti sıkça kullanıyor ve ihtiyaç duydukları birçok bilgi ve taleplerini internet üzerinden arama yaparak sağlıyorlar. Ayrıca google aramalarında ilk sayfalarda çıkan sonuçlara bakılıyor ve sonraki sayfalar genelde göz ardı ediliyor. Bu durum; web site tasarımlarında arama motoru optimizasyonu yapmanın önemini ve gerekliliğini ortaya çıkarıyor.

Google ARAMA SONUÇLARINDA ÇIKABİLMENİN YOLLARI

Netice olarak; profesyonel görünüme sahip bir web sitesinin, eğer google üzerinden yapılan aramalarda görünmüyor ise çok bir anlam ifade etmediği anlaşılmaktadır. Bir web sitesi hazırlanırken işletmelerin en önemli talebi, Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmaktır. İstenilen anahtar kelimelerde Google’da üst sıralarda çıkmak için uygulanan işlemler sanılanın aksine oldukça meşakkatli, emek ve zaman gerektiren işlemler yapılmasını gerektirir. Arama motoru optimizasyonu ile ilgili bir seo uzmanından yardım almak ve doğru hamleler yaparak hedeflerinize ulaşmak için iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. https://tr.wikipedia.org/wiki/Arama_motoru_optimizasyonu
  2. https://www.ayhankaraman.com/seo-nedir